Rubriky
IT

Rozdíl mezi Linuxem a Windows (2019)

Pracoval jsem na Windows tak i na Linuxu, takže se koukneme na rozdíl mezi Linuxem a Windows 🙂

Uživatelská přívětivost

Na Linuxu můžete zapomenout na instalátory aplikací které má Windows, tam se bez terminálu neobejdete, na druhou stranu většinu aplikací nainstalujete jedním příkazem. Co se týče ovládání to je podle mne na Linuxu zvládnuté lépe než na Windows, ale záleží podle distribuce a grafického rozhraní. Aby to nebylo tak optimistické, na Linuxu jsou i věci se kterými budete bojovat několik hodin, ale moc jich není 🙂

Distribuce

Linux takový je jen jádro, samotný operační systém jsou až distribuce, např. Ubuntu, Fedora. Toto na Windows nenajdete tak to nemůžu porovnat tak se aspoň koukneme na nějaké distribuce 🙂

Ubuntu

Ubuntu je nejčastěji volená distribuce začátečníky, a dá se to pochopit, je jedna z méně složitých, dále na ni je hromada aplikací. Začínal jsme na ni i já a pro začátek ji nejvíce doporučuji, kvůli počtu aplikací a jednoduchosti.

Fedora

Fedora je určená hlavně pro vývojáře, pro začátek ji nedoporučuji, nemá ani takový počet aplikací.

Bezpečnost

Je známo že je Linux bezpečnější než Windows, na Linuxu nepotřebujete antivirus, u Windows je to nutnost (Windows Defender pro základní ochranu stačí). Důvody proč tomu tak je jsou dva:

  1. Linux používá málo uživatelů, útočníkům se nevyplatí malware pro tuto platformu dělat.
  2. U Linuxu nikdo nemá takové práva aby tam mohlo něco provádět nějaké nekalé věci 🙂

Aplikace

U Windows je to jednoduché, jsou tam skoro všechny aplikace. U Linuxu je to komplikovanější, není na něj tolik aplikací a ještě jsou jiné instalační balíky pro různé distribuce, např. „.deb“ pro Ubuntu, Debian atd. a „.rpm“ pro Fedoru atd., další věc je oficiální repozitář, z něj je nejlepší instalovat aplikace, přes terminál nebo „obchod“ podobný např. Google Play.

I Android je Linux

I mobilní operační systém Android je Linux, takže pokud ho používáte a vyhovuje Vám tak pro Vás Linux na počítači nebude problém, mezi rozdíly od Ubuntu, Fedory atd. patří např. že na Android je mnohem více aplikací.

Proč je tedy na Android malware?

Je to jednoduché, Android používá hodně lidí takže když se podíváme na mé důvody proč na Linux není malware tak porušuje důvod 1, když se podíváme na důvod 2 tak ten z části platí, malware Vám na Anroidu nikdy neudělá takovou neplechu jako u Windows. Linux je bezpečný, ale problém u Androidu je že se odtrhl brzo a Google do něj nedává nové jádro, takže tam jsou bezpečností chyby které už jsou opravené.

Autor: Matěj Strnad

Je mi 14 let, baví mě programování a psaní článků (proto vznikl tento blog). Aktuálně jsem na ŽŠ, poté půjdu nejspíše na všeobecné gymnázium. Jako flegmatik jsem klidný a mírumilovný avšak i drobek líný :)

1 reakce na „Rozdíl mezi Linuxem a Windows (2019)“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *