Rubriky
IT

Návrat na Windows 10

Po více než roce používání Linuxu jsem se rozhodl vrátit zpět na Windows 10. Lituji toho?

Výhody

To že jsem přešel na Windows pro mě muselo mít logicky více výhod. Zde jsou hlavní výhody zmíněny.

Ekosystém Microsoftu

Toto byl jeden z hlavních důvodů proč jsem přešel na Windows, používal jsem služby Microsoftu (např. Outlook, Bing, apod.) a měl jsem jej rád, na rozdíl od služeb Googlu. Windows mi je umožnil ještě více používat.

Jednoduchost

Co se týče jednoduchosti, na Windows instalace aplikací probíhá většinou přes instalátor, párkrát kliknete a máte aplikaci. Na Linuxu se vše dělá přes terminál, spousta aplikací jde nainstalovat i jedním příkazem, ale problém jsou aplikace které takto instalovat nejdou. To poté přichází na scénu vyhledávač a klidně i hodina hledání a zkoušení než se to povede.

Aplikace

Na Linuxu bylo mnohem méně aplikací i her. A nemohl jsem instalovat, to, co jsem chtěl, což mě celkem omezovalo. Přechodem na Windows jsem ale zjistil že stejně používám to co je i na Linux. 😀

Nevýhody

Přechod z Linuxu měl i svoje nevýhody, zde jsou nějaké nejdůležitější uvedeny.

Výkon

Jelikož nemám zrovna nejvýkonnější počítač, tak toto bylo docela poznat. Linux je mnohem více optimalizovaný, Windows dost zatěžuje počítač svými systémovými procesy, v některých chvílích při složitějších systémových operacích je to znát dost, nic takového na Linuxu nebylo.

Bezpečnost

Je známo že je Linux mnohem bezpečnější než Windows, a to hlavně ze dvou důvodů:

  1. Málo uživatelů, nevyplatí se dělat malware
  2. Omezená práva uživatelů (i administrátora, nejvyšší práva má root který je ovšem limitován tím, že před každou operací musí být zadáno heslo)

Na Windows si tedy musím dávat mnohem větší pozor co stahuji a co dělám.

Závěr

Oba systémy jsou super, každý má svoje výhody i nevýhody. Ale pro mě je vhodnější Windows, ale mám rád oba. Kdybych měl nějaký počítač čistě pro programování nebo na prohlížení internetu, tak nejspíše vyhraje Linux, pravděpodobně Ubuntu.

Autor: Matěj Strnad

Je mi 14 let, baví mě programování a psaní článků (proto vznikl tento blog). Aktuálně jsem na ŽŠ, poté půjdu nejspíše na všeobecné gymnázium. Jako flegmatik jsem klidný a mírumilovný avšak i drobek líný :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *